Дитинство – час, коли малюкові здається, що батьки знають все на світі і всесильні, коли світ – новий, і все – в перший раз. Що саме важливо робити разом з дитиною, аби дитинство запам’яталося краще?
Будувати плани. Спільне обговорення майбутнього важливо для малюка і розвитку його талантів. Плани дитини на майбутнє життя і професію будуть постійно змінюватися, і чим більше ви будете з ним обговорювати, чому він хоче стати космонавтом/актором/королем/перукарем/музикантом/лікарем і т.д., тим краще він з часом сам зрозуміє, чого ж йому хочеться. Але обговорювати можна не тільки глобальні плани на майбутнє, а й плани на найближчі вихідні. Дитина навчиться планувати свій час, в якихось ситуаціях це позбавить його від невиправданих очікувань або розчарувань, навчить чекати і усвідомлено готуватися до важливих подій.
Чим можна зайнятися: вибором майбутньої школи або вузу, майбутньої професії, обговоренням планів на майбутні вихідні або канікули, можна разом збиратися в поїздку або відпустку, і, наприклад, скласти список речей, які потрібно взяти з собою.
Порушувати заборони. У якийсь момент світ дитини ділиться на «можна» і «не можна», і останнє рано чи пізно він захоче все одно спробувати, незважаючи на заборону. Тому краще власним прикладом показати, що одні заборони – іноді можна порушувати, а інші – ніколи не можна порушувати. Наприклад, можна іноді з’їсти коробку цукерок або випити в кафе шкідливої газованої води. Краще всього зробити це саме разом – адже спільне порушення заборон зробить вас обох співучасниками, що підвищить рівень довіри.
Чим можна зайнятися: дуже пізно лягти спати, оговтатися вночі на прогулянку на вулицю, щоб подивитися на зірки, ловити мовою сніжинки, почати обід з десерту, носитися по квартирі, стрибати на ліжку, залізти на дерево, бігати босоніж під дощем.
Мріяти. Спільні фантазії як про найближче майбутнє, так і про далеке не тільки зближують, а й наповнюють дитини прагненнями і дозволяють йому бачити причинно-наслідковий зв’язок багатьох речей. Через мрії про майбутнє всієї родини, так і майбутньому самої дитини, ви зможете йому пояснити, чому важливо саме зараз стежити за здоров’ям, добре вчитися і слухатися дорослих. Крім цього, на думку експертів, діти, чиї мрії і фантазії не обмежували в ранньому віці, більш талановиті, реалізовані і схильні до самовираження.
Чим можна зайнятися: обговорювати, навіщо потрібно вчитися і ходити в школу, мріяти про майбутнє, коли він купить щось, що дитині дуже хочеться, міркувати, яким би ваша дитина могла стати президентом, в яких фільмах зніметься, коли стане відомим актором, які книжки напише, якщо буде письменником, який будинок побудує, в яких країнах побуває і так далі …
Обговорювати проблеми. Чим більше ви будете розмовляти з дитиною – тим більше він буде вам довіряти, що особливо важливо в момент появи перших страхів, проблем або труднощів. Постарайтеся все сприймати спокійно, навіть провини і порушення режиму.
Чим можна зайнятися: обговорювати всі труднощі, складності, образи і випадки нерозуміння – сварку з ровесником у дворі, причину сліз чи невдачі, час, проведений в дитячому садку або в гуртку, вихідні, проведені у родичів або час, коли вас не було поруч.
Пізнавати світ. Для маленької дитини весь світ – новий, він його тільки дізнається і вчиться з ним взаємодіяти. Тому так важливо багато речей робити разом, коли ви, як дорослий, розповідаєте і пояснюєте якісь незрозумілі явища, наприклад, разом знайомитеся з новими для малюка тваринами в зоопарку, або вивчаєте дерева і ягоди під час прогулянки в лісі, вчіться рибалити або відрізняти небезпечні гриби від їстівних. Можна разом розвиватися і ходити в музей, а після, вже вдома, ще раз переглядати репродукції картин і читати про художників – так дитина навчиться глибше вникати в суть речей, і буде копіювати ваше прагнення дізнатися якомога більше нового.
Крім цього, дуже важливий ефект «першого разу» і ваша присутність поруч саме в цей момент відкриття чогось нового.
Чим можна зайнятися: погодувати птахів, сходити в зоопарк або дельфінарій, з’їздити на риболовлю чи прогулянку в ліс, ходити в музеї і театри, сходити в парк, щоб погодувати білок, сидіти біля багаття і смажити хліб, приготувати вечерю або спекти святковий торт.
Грати. Спільна гра – дуже важливе проведення часу уже на перших етапах життя дитини. Коли дитина маленька – в процесі гри являє собою скоріше навчання, розвиток моторики і допитливості. Пізніше – спільна гра не тільки зближує, але і дозволить розповісти дитині про розподіл часу, про різницю між «навчанням» і «грою».
Чим можна зайнятися: підійде улюблений вид ігор, від конструкторів до настільних розвиваючих занять. Дуже важливо грати з дитиною в рольові ігри, побути казковими героями, привидами, тваринами або жителями іншого світу, пити разом з усіма іграшками чай або будувати з меблів і пледів будиночок, і навмисно жити в ньому.
Дуріти – іноді краще робити щось не дуже правильне і звичайне разом. Заняття має бути максимально веселим і невимушеним, і – не властивим вам як дорослій людині.
Чим можна зайнятися: возитися в осінньому листі, шльопати по калюжах, залишати відбитки тіла на снігу, скотитися з крижаної гірки, або, приймаючи ванну, зробити кульбаба з намилених волосся і обов’язково сфотографувати дитину в цьому виді.
Читати. Спільне читання навіть у ранньому віці дуже зближує батьків і малюка. У перші роки життя дитині важливо слухати голос, який повільно і звично щось розповідає, пізніше читання перетворюється у важливий спільний ритуал, який краще зробити щоденним і обов’язковим – можна читати вечорами після вечері або перед сном. Читання як таке ж допоможе дитині швидше розвиватися, вчитися і аналізувати вчинки героїв, а також міркувати, як би він вчинив у тій чи іншій ситуації. Пізніше практика спільного читання допоможе пізніше без стресу разом з дитиною робити шкільне домашнє завдання.
Чим можна зайнятися: розглядати ілюстрації в книжках, читати дитині вголос, після читання – обговорювати героїв, їх якості та характери, їх слова і вчинки, а також – придумувати альтернативний сюжет або фантазувати на тему сюжету.